تبلیغات
game - تاریخچه بازی فیفا
سه شنبه 22 آذر 1390

تاریخچه بازی فیفا

   نوشته شده توسط: mohamad mazrooe    

بازی فیفا، که به نامهای FIFA، FIFA Football، FIFA Soccer و FIFA Game شناخته می شود، یک بازی ویدیدیی شبیه ساز فوتبال از شرکت Electronic Arts تحت لیبل EA Sports است که هر ساله منتشر می شود.

این بازی رایانه ای اولین بار در سال 1993 میلادی عرضه شد که در همان ابتدا طرفداران زیادی پیدا کرد. یکی از دلایلی که این بازی محبوبیت خاصی دارد، وجود مجوز رسمی این بازی از فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) است. همچنین این بازی تنها بازی فوتبال کامپیوتریی بوده است که در آن بیشترین لیگها، تیمها و بازیکنان با نامهای حقیقی وجود دارند.

بازی فیفا نه تنها در فرانشیز FIFA عرضه می شود، بلکه game play آن نیز تحت عنوان های تورنمنتهای رسمی و معتبر جهان مثل جام جهانی فوتبال (FIFA World Cup)، لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) و جام ملتهای اروپا (UEFA European Championship) نیز منتشر می شود.


اولین بار بازی فیفا در کریستمس 1993 تحت عنوان „FIFA International Soccer“ عرضه شد. از ابتدا این بازی برروی اکثر پلت فورمهای موجود آن زمان منتشر شد.

زاویه دوربین متفاوت نسبت بازی های فوتبال موجود آن زمان، انیمیشن واقعی تر، گرافیک بهتر و سیستم گیم پلی پیشرفته باعث شد که این بازی محبوبیت ویژه ای بین گیمرها پیدا کند. از طرفی، نام فیفا و رسمیتی که این بازی داشت، برد رسانه ای و تبلیغاتی این بازی را وسیع تر کرد، گرچه نسخه 1993 این بازی از نامهای واقعی بازیکنان استفاده نمی کرد.

نسخه بعدی این بازی سال 1995 ارایه شد، در این بازی بازهم تیمهای باشگاهی وجود نداشتند و گرافیک و گیم پلی بازی هم دو بعدی بود. اما FIFA 96 تحولی را در ساخت این بازی ارایه داد. گرافیک سه بعدی، گیم پلی طبیعی تر و وجود تیمهای باشگاهی بهمراه نامهای حقیقی (با استفاده از مجوز FIFPro) خصوصیاتی بودند که فیفا 96 را از بازی های دیگر فوتبال رایانه ای متفاوت می ساختند.

FIFA 97 کیفیت جالبی از نظر گرافیک سه بعدی نداشت اما یکی از موضوعاتی که آنرا پرطرفدار کرد، فوتبال سالنی (indoor soccer) بود. شرکت EA سعی کرد تا اشکالات فیفا 97 را در نسخه بعدی، یعنی FIFA 98: Road to World Cup جبران کند که در این امر موفق هم بود. FIFA 98: RTWC گرافیک بهتری داشت و در آن تمام تیمهایی که در راهیابی به جام جهانی 1998 فرانسه حضور داشتند، بهمراه راند راهیابی قابل بازی بود. Game play بازی نیز به حد قابل توجهی بهبود یافته بود.

بهار 98 میلادی، EA بازی World Cup 98 خود ارایه کرد. در این بازی قابلیت گرافیکی با پشتیبانی Direct3D بهبود یافته بود.

در سالهای بعد هر ساله سری بازی های فیفا عرضه شد که معمولا جزو پرفروش ترین بازی های سال قرار می گرفت. بسیاری از طرفداران، کارشناسان و روزنامه نگاران به این موضوع منتقد بودند که چرا سری های فیفا نسبت به نسخه قبلی خود بهبودهای فراوانی را ندارند.

با محبوب شدن بازی فوتبال Pro Evolution Soccer از شرکت Konami (که در ژاپن و آمریکا بنام Winning Eleven شناخته می شود)، سازندگان فیفا در EA سعی کردند تا با بالابردن سطح گرافیک و گیم پلی بازی با Konami رقابت کنند. هر دو بازی FIFA و PES در فهرست پرفروش ترین بازی های جهان بودند اما FIFA همیشه فروشش نسبت به PES بالاتر بود.

در سال 2005 شرکت EA نسخه Next-Gen بازی فیفا را برای کنسول Xbox360 ارایه داد که گرافیک و گیم پلی این بازی تحولی را در صنعت بازی فوتبال کامپیوتری ایجاد کرد.

سری بازی های فیفا
FIFA international Soccer
FIFA Soccer 95
FIFA Soccer 96
FIFA 97
FIFA 98: Road to World Cup
FIFA 99
FIFA 2000
FIFA 2001
FIFA 2002
FIFA 2003
FIFA 2004
FIFA 2005
FIFA 06
FIFA 07
FIFA 08

FIFA 09

FIFA 10

FIFA 11

FIFA 12