تبلیغات
game - نقد و بررسی بازی فیفا ۲۰۱۲ و مطالبی در مورد این بازی
سه شنبه 17 آبان 1390

نقد و بررسی بازی فیفا ۲۰۱۲ و مطالبی در مورد این بازی

   نوشته شده توسط: mohamad mazrooe    

نقد و بررسی بازی فیفا 2012 و مطالبی در مورد این بازی

نقد و بررسی بازی فیفا FIFA 12:

کمپانی EA Sports با تغییرات فراوانی که در FIFA 12 ایجاد کرده ، این نسخه را برای هواداران این سری از بازی ها هیجان انگیزتر کرده است. هر چه باشد، سری FIFA یکی از پر درآمدترین بازی های ورزشی دنیا، بخصوص برایEA است و آن ها هم دوست ندارند با عرضه یک بازی ضعیف، هم فروش این عنوان را از دست بدهند و هم طرفداران را ناراضی کنند.

در این نسخه از بازی فیفا ، مشکلات گرافیکی نسخه قبلی برطرف شده است و اصلاحات گوناگونی در آن به وجود آمده که در این نسخه شاهد انیمیشن های فوق العاده روان تر و سریعتر خواهید بود.

همچنین در این نسخه شاهد تغییر در گیم پلی و … هستیم که در ادامه مطلب بصورت کامل توضیح داده شده است.

گرافیک

اصولاً در بازی هایی که هر سال عرضه می شوند، نمی شود انتظار تغییرات اساسی در گرافیک را داشت. FIFA 12 در مقایسه باFIFA 11 تغییرات اساسی ای به لحاظ گرافیک نکرده و همان طور که سازندگان به آن اشاره کرده بودند، مشکلات این قسمت را برطرف کردند و اصلاحات گوناگونی در آن به وجود آوردند. در این نسخه شاهد انیمیشن های فوق العاده روان تر و سریعتر خواهید بود. طراحی استادیوم ها همچنان بسیار عالی است و بازی کردن در آن ها هیجان خاصی دارد. طراحی چهره فوتبالیست های معروف مانند مسی، کریستینو رونالدو، جابی و… واقعاً خوب کار شده، اما چهره بازیکنان معمولی مانند ستاره ها عالی نیست و می توان گفت که خوب طراحی شده اند.

نورپردازی هایی که برای بازی های شب طراحی شده، رنگ و روی خوبی به استادیوم ها بخشیده اند. ۵۵ استادیوم مختلف بصورتی بسیار عالی در بازی طراحی شده اند و سازندگان به کیفیت زمین و دیگر مسائل آن هم توجه کرده اند. البته اگر دوست دارید، جزئیات بازی را از نزدیک مشاهده کنید و شاهد انیمیشن های شگفت انگیز به کار رفته در بازیکن ها باشید، پیشنهاد می کنم، سری به قسمت Be A Pro بزنید. لازم به ذکر است که امکانات بسیار بهتری برای این بخش در نظر گرفته شده که در بین آن ها می توان به قسمت ویژه ای که برای طراحی صورت در نظر گرفته شده، اشاره کرد.

موسیقی/صداگذاری

گزارش بازی ها همچنان عالی هستند. بر خلاف نسخه های گذشته، اینبار دو تیم گزارشگری در بازی حضور دارند و بازی های مختلف را گزارش می کنند. تیم اول از مارتین تایلر (Martin Tyler) و آلان اسمیت (Alan Smith) تشکیل شده است. مهارت تایلر در گزارش مسابقات باعث شده که همانند سال های گذشته، شاهد گزارش های فوق العاده ای در این بازی باشیم. تایلر توضیحات فوق العاده ای درباره استادیوم ها، بازیکن ها، مسابقات خاص همانند ال کلاسیکوی اسپانیا و اتفاقات رخ داده در بازی می دهد. با شنیدن گزارش او اطلاعات بسیار خوبی را بدست خواهید آورد. در نسخه های قبلی آقای اندی گری (Andy Gray) در کنار مارتین تایلر به تفسیر بازی می پرداخت، اما به دلیل مشکلات خاصی که گری در گزارش یک بازی فوتبال به وجود آورد، EA او را از این سری از بازی ها کنار گذاشت و بجای او از آقای آلان اسمیت استفاده کرد.

اسمیت به خوبی حمله ها، گل ها و صحنه های حساس بازی را تفسیر می کند و توضیحات او گزارش تایلر را کامل تر می کند. تیم دوم گزارشگری بازی از اندی تانسند (Andy Townsend) و کلایو تایلدسلی (Clive Tyldesley) تشکیل شده که به طور پیش فرض صدای آن ها را در برخی تورنومنت ها خواهید شنید. البته این امکان هم در بازی طراحی شده که بتوانید گزارشگر ها را تعویض کنید و هر شخصی را که دوست داشتید، به عنوان گزارشگر در بازی قرار دهید. EA Sports بیش از ۱۰۰۰۰ دیالوگ از گزارشگران در بازی قرار داده و به همین دلیل با کوچکترین اتفاقاتی که در بازی رخ می دهد، سخنی از گزارشگران را می شنوید. از دیگر نکات جالب این نسخه، صدای تشویق تماشاگران است. تماشاگران به خوبی تیم های خود را تشویق می کنند و صدای شعارهای آن ها به خوبی در بازی شنیده می شود. حتی می توانید صدای تشویق برخی از بازیکنان را هم بشنوید. مانند هر سال، موسیقی های زیادی برای بازی لایسنس شده اند که در منوهای مختلف می شنوید. موسیقی هایی که شنیدن آن ها قبل از بازی می تواند روحیه را افزایش دهد.

گیم پلی

FIFA 12 نسبت به هر نسخه دیگری از این سری از بازی ها شاهد تغییر در گیم پلی بوده است. EA Sports با خلق Impact Engine مخصوص این عنوان، چالشی جدید را پیش روی بازیکنان قرار داده است. یکی از اولین تغییراتی که IE در بازی به وجود آورده، روان تر شدن حرکت بازیکنان و افزایش چشم گیر انیمیشن هایی است که برای حرکات بازیکنان طراحی شده اند. بازیکنان بسیار عالی می دوند و نمایش های خوبی را از خود نشان می دهند. IE باعث شده که برخوردهای بازی بسیار طبیعی تر به نظر برسند. بازیکنان با برخورد از قسمت های مختلف بدن به بازیکنان حریف، با شکل و شمایلی خاص تعادل خود را از دست می دهند.

نبردهای تن به تن برای گرفتن توپ نیز در این نسخه بسیار خوب هستند. اینبار می توانید زمانی که به بازیکن حریف نزدیک شدید، با نگه داشتن دکمه B (در نسخه Xbox 360 یا PC) در حرکت رو به جلوی بازیکن حریف اختلال ایجاد کنید. البته افراط در انجام این کار، باعث می شود که داور خطا بگیرد. کلاً در این بازی نحوه دفاع کردن بسیار تغییر کرده است. این تغییر باعث شده که بازیکنان با روندی تازه در مسابقات روبرو شوند. اینبار علاوه بر اینکه با نگه داشتن دکمه A می توانید توپ را بدست بیاورید، می توانید با استفاده از دکمه B و حتی X که باعث تکل کردن بازیکن می شود، بتوانید توپ ها را بسیار بهتر بدست بیاورید.

همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که با زدن دکمه B می توانید برای بازیکن حریف پا بیندازید تا بتوانید توپ را بگیرید. البته انجام اشتباه این حرکت نیز باعث خطا می شود. در طول این عنوان و در هر بخشی که بازی کنید، میزان مشخصی XP به شما داده می شود. این XPها Level شما را مشخص خواهند کرد. هر چه Level شما بالاتر برود، می توانید جایگاه خود را در Leaderboard جهانی بازی تغییر دهید. دیگر تغییراتی که IE در بازی ایجاد کرده، سیستم پاسکاری بازیکنان با یکدیگر است. سرعت پاس ها بالا رفته و همین موضوع سرعت حرکت از دفاع به حمله بازی را افزایش داده است. پاس ها کاملاً بر اساس میزان قدرت و جهتی که می خواهید ارسال می شوند.

پس باید در ارسال پاس ها کمی بیشتر دقت کنید. شوت های از راه دور بسیار خوب شده اند و کاملاً می توان حس شوت کردن را در بازی احساس کرد. کلاً حرکات پا به توپ در این عنوان بسیار پیشرفت کرده و دقیقاً می توانید برخورد پای بازیکنان با توپ را حس کنید. هوش مصنوعی بازیکنان تقویت شده و حرکات بدون توپ آن ها فوق العاده است. بازیکنان بدون توپ می توانند به خوبی خودشان را در موقعیت های خوبی قرار دهند. مودهای آنلاین بازی نیز بسیار هیجان انگیز هستند و باعث شده که بازیکنان زیادی این عنوان را در قسمت آنلاین تجربه کنند. مودهایی هم که برای قسمت تک نفره در نظر گفته شده که چیز جدیدی نیستند و همان هایی هستند که در نسخه قبلی دیده شدند. در آخر نیز باید به این موضوع اشاره کرد که در ابتدای بازی، آموزش هایی برای تغییراتی که در بازی به وجود آمده، قرار داده شده که توصیه می کنم حتماً آن ها را ببینید و تمرین های خواسته شده را انجام دهید.