تبلیغات
game - جذاب ترین بازی ها
سه شنبه 17 آبان 1390

جذاب ترین بازی ها

   نوشته شده توسط: mohamad mazrooe    

Divine Divinity

این بازی محصول شرکت Larian Studio می باشد و پخش کننده بازی هم شرکت CDV Software  است. با اینکه سازندگان بازی شرکتهای خیلی معروفی نمی باشند اما بازی Divine Divinity بازی جوندار و زیبایی از کار درآمده است.  البته بازی محصول سال 2002 میلادی است  و تقریبا دو سال از زمان ساخت بازی گذشته است اما حیفم آمد بازی به این قشنگی را فقط به خاطر اینکه ممکنه قدیمی شده باشد را اینجا معرفی نکنم. سبک بازی Role Playing  است. از لحاظ نوع مبارزات (Hit & Slash) این بازی بسیار شبیه به بازی Diablo می باشد طرز قرار گرفتن دوربین ، نحوه مبارزات ، نحوه  Experience و Level  گرفتن و البته Item هایی که در طول بازی دریافت می کنید همه به نحوی وام گرفته شده از بازی Diablo می باشد البته با این تفاوت بزرگ که شما در حین مبارزات توانایی توقف بازی را نیز دارید. مأموریتها و معماهای بازی هم بسیار زیاد و متنوع می باشد که به روند قوی تر شدن شما بیشتر کمک می کند. و اما موضوع بازی: موضوع بازی در دوران جادو وافسانه های ماندگار باستانی و در منطقه ای به نام Revilon  اتفاق می افتد. اکنون بیش از 5000 هزار سال از زمان شکست Lord of Chaos گذشته است. گروهی از قویترین جادوگرها موسوم به Black Ring در صدد آن هستند که با از بین بردن مهر و موم مقدسی که باعث محبوس ماندن Lord of Chaos در جهنم می باشد دوباره او را به دنیای کنونی برگردانند. البته موفق به از بین بردن این مهر و موم نمی شوند چراکه این مهر و موم به صورت سه روح مقدس در می آید و هر کدام از این ارواح مقدس به درون بدن شخصی که لیاقت پذیرایی این روح مقدس را داشته باشد نقل مکان می کنند. یکی از این سه نفر شما می باشید . اکنون شما تبدیل به Marked One  می شوید که باید به بهترین نحو از این روح مقدس نگاهداری کنید. مسلما گروه Black Ring برای رسیدن به هدف خود که همان از بین بردن این مهر و موم مقدس می باشد در صدد از بین بردن سه Marked One  می باشد . البته با از بین رفتن دو نفر از Marked One  ها شرایط برای ورود Lord of Chaos فراهم میشود . همین اتفاق نیز می افتد . اما گروه Black Ring غافل از این مطلبند که کسی که لیاقت پذیرایی Divine Soul  را داشته باشد می تواند تبدیل به Divine One نیز بشود. و صد البته تنها کسی که توانایی مقابله با این گروه شیطانی و Lord of Chaos را دارد همان Divine One می باشد. اما تبدیل به Divine One  شدن هم کار ساده ای نمی باشد . دریک مکان خاص به نام Council of Seven و با حضور یک نماینده از هرهفت نژاد که شامل انسانها، Elf ها ، Dwarf  ها، Imp ها، Orc ها، Lizard ها و بالاخره Good Mage ها میباشد باید Marked One تحت Blessing (تقدس) هر هفت نژاد در بیاید. باشد که از  خاکستر وجود فانی Marked One وجود مقدس Divine One بوجود آید. اما گروه Black Ring  نیز در این میان بیکار نمی نشیند تا شاهد از میان رفتن قدرت شیطانی خود باشد....

 خوب بعد از بیان موضوع بازی به مسایل تکنیکی بازی می پردازم. گرافیک بازی در حد مطلوبی قرار دارد. موتور گرافیکی بازی از DX 8.1  پشتیبانی می کند . البته باید توجه به سال ساخت بازی هم داشت. قابلیتهایی مانند Real Time Shadow و ایجاد Fog در موتور گرافیکی بازی گنجانده شده است اما در مجموع برای اجرای بازی احتیاج به کارت گرافیک خیلی قوی نمی باشد. موتور گرافیکی بازی طوری طراحی شده است که حتی بدون وجود یک شتاب دهنده گرافیکی نیز می توان بازی را انجام داد.  اما آنچه که به صورت فوق العاده زیادی جذابیت بازی را افزایش می دهد نحوه صداگذاری شخصیتها و البته موزیک متن بازی می باشد. موزیک متن بازی به بهترین نحو ممکن با فضاهای مختلف بازی همخوان می باشد. با توجه به موقعیت شما در سرزمین Revilon موزیک متن بازی به طزر فوق العاده جذابی تفاوت می کند. از دیگر نکات برجسته بازی می توان به پایداری فوق العاده بازی اشاره کرد به نحوی که Multi Tasking در هنگام اجرای بازی هیچگونه خللی در بازی بوجود نمی آورد. در پایان من این بازی را به تمام کسانی که اوقات خوشی با بازی Diablo 2  داشتند را توصیه می کنم.

سیستم مورد نیاز برای بازی:

 

CPU : Pentium II 450 MHz or higher

RAM: at least 64 MB RAM, recommended 128 MB RAM

Hard disc: at least 1, 7 GB (minimum installation), recommended 2,6 GB (maximum installation)

Graphic card: at least SVGA 640x480 Pixels, 16 bit Color depth, 8 MB Video RAM. 3D accelerator cards compatible with Glide or DirectX 8.1 are supported.

Sound card: 100% DirectX compliant sound card

Operating system: Windows 98/2000 Service Pack 2/ME/XP; DirectX 8.1 or better.

Prince of Persia: Sands of Times

فوق العاده جذاب و به یاد ماندنی!! این می تواند توصیفی کوتاه راجع به بازیی باشد که من امروز می خواهم به معرفی آن بپردازم. بازی محصول شرکت UBI Soft است که این شرکت به یک باره چندین بازی خوب و جوندار را روانه بازار کرده است. یکی از این بازیها با عنوان Prince of Persia توانسته است نظر بسیاری از منتقدان و سایتهای معروف بازی را به خود جلب کند ( Warlord 4  و Beyond Good and Evil از دیگر بازیهای جدید Ubi Soft  هستند). سبک بازی Action/Adventure  و به مانند بسیاری دیگر از این بازیها به صورت 3rd Person می باشد. البته Adventure  بازی تنها شامل معما حل کردن نمی باشد. بلکه بیشتر به Timing  متکی است. بدین به معنی که شما در طول بازی باید مسیری راکه در پیش رو دارید شناسایی کرده و با انجام عکس العملهای مناسب و در زمان مناسب به پیشروی در طول بازی بپردازید.  البته همواره به یاد داشته باشید که در این نوع بازیها فقط  یک راه  برای پیشبرد بازی وجود دارد و زمانی شما موفق به پیشبرد بازی می شوید که همین یک راه را امتحان کنید. و اما موضوع بازی: موضوع بازی داستانی است که از زبان Prince   شخصیت اول بازی که نقش آن به عهده شما است بیان می شود. ماجراهای بازی در ایران قرون وسطی اتفاق می افتد زمانی که  پادشاه ایران و شاهزاده (Prince  )  همراه با لشکری عظیم به هند حمله می کنند. در حین جنگ یکی از مشاوران مهاراجه بزرگ هند به نام Vizier ( وزیر) به  او خیانت می کند و مهاراجه را به قتل می رساند و سپس خود را تسلیم ایرانیان می کند. او به شاه ایران می گوید که در گنجینه مهاراجه خنجر و ساعت شنی جادویی وجود دارد که از قابلیت های ویژه ای برخوردارند.Prince  برای یافتن این خنجر اقدام می کند. طولی نمی کشد که Prince  خنجر را می یابد و متوجه می شود که این خنجر می تواند بخشی از زمان را به عقب برگرداند. هندی ها شکست می خورند و ایرانییان غنایم بسیاری من جمله ساعت شنی و خنجر زمان را بدست می آورند. البته در میان غنایم دختر مهاراجه هند به نام Farah (فرح) که یکی دیگر از شخصیتهای اصلی بازی نیز می باشد به چشم می خورد. در موقعیتی مناسب Vizier  به شاه ایران می گوید که درون ساعت شنی دنیای شگفت آوری است که هیچ انسانی تا کنون نتوانسته است آنرا ببیند که البته قفل این ساعت فقط بوسیله خنجر زمان باز می شود و Prince  را تشویق می کند که قفل ساعت شنی را باز کند.Prince  نیز چنین می کند.  در این میان Farah سعی می کند مانع از انجام اینکار شود اما موفق نمی شود. با باز شدن در ساعت شنی و بیرون ریختن شنهای درخشان درون ساعت Prince  متوجه اشتباه بزرگ خود می شود. زیرا تمام موجوداتی که در تماس با شنهای این ساعت قرار بگیرند تبدیل به هیولاهای شنی می شوند.فقط سه نفر هستند که شنهای زمان بر روی آنها تاثیری ندارد.Prince  بخاطر همراه داشتن خنجر زمان.Farah  بخاطر وجود گردنبند جادویی که بر گردن دارد و Vizier  بخاطر در دست داشتن عصای مخصوص.Vizier  برای اینکه بتواند به هدف نهایی خود که همان بدست آوردن قدرت و عمر جاودان است برسد احتیاج به خنجر زمان هم دارد اما Prince  از دست Vizier فرار کند.  اکنون شاهزاده و فرح تنها انسانهایی هستند که خود را میان انبوهی از هیولاهای شنی می یابند و باید برای زنده ماندن و البته برای تغییر اوضاع تلاش کنند.

همانطور که گفته شد کنترل Prince  به عهده شماست. اسلحه شما در طول مبارزات شمشیر و خنجر زمان می باشد. البته با پیشرفت شما در طول بازی به شمشیرهای قویتری دسترسی پیدا می کنید. خنجر شما که در حقیقت تنها وسیله از بین بردن هیولاهای شنی می باشد دارای قابلیت های ویژه ای است. در ابتدا خنجر شامل سه مخزن شن می باشد. هر مخزن می تواند بازه ای از زمان را به عقب باز گرداند. با پیدا کردن ابرهای شنی می توانید این تعداد مخزن شن را افزایش دهید. علاوه بر مخزن شن خنجر زمان دارای مخزن قدرت نیز می باشد. یکی از جذابیت های بازی نیز همین مخزن قدرت می باشد زیرا شما بدینوسیله می توانید زمان را کند وحتی متوقف کنید و یا دشمناننتان را به بعدی دیگر از زمان بفرستید. البته متوقف کردن زمان تحت شرایط خاص به وقوع می پیوندد. با انجام مبارزات بیشتر تعداد مخازن قدرت نیز افزایش می یابد. از دیگر نکات جالب بازی حرکات اکرباتیک Prince از قبیل راه رفتن بر روی دیوار ، پرشهای متوالی در هنگام مبارزه و حرکتهای ترکیبی منحصر به فرد می باشد و البته با اینکه شما با تنوع بسیار زیاد حرکتی مواجه می شوید اما یاد گیری بازی و کنترل Prince در طول بازی بسیار ساده می باشد به نحوی که منحنی یادگیری بازی بین 0 تا 15 دقیقه تخمین زده شده است. حال به تمام مطالب گفته شده موتور گرافیکی قوی و پایدار به همراه صدا گذاری و موزیک متن عالی را هم بیافزایید تا به یکی از بی نقص ترین بازیهای موجود دست پیدا کنید. موتور گرافیکی بازی از DX 9  پشتیبانی میکند و به خوبی می توان قابلیتهای جدید DX 9  از قبیلPixel Shading Ver. 1.4  را در طول بازی مشاهده کرد. صدا گذاری و افکتهای صوتی نیز به نحو بسیار مناسبی با محیط بازی همخوان می باشد. تنها اشکال بازی کوتاه بودن آن است. در صورتیکه بازی از  Game Playingبیشتری برخوردار بود یقینا به عنوان بهترین بازی سال انتخاب می شد. خوب فکر کنم بعد از این همه تعریف از بازی دیگه احتیاج به نتیجه گیری نباشه.  به نظر من بهترین نتیجه گیری خود بازی است که با انجام این بازی به آن خواهید رسید.

سیستم مورد نیاز برای بازی:

 

Processor: 800MHz Pentium III or AMD Athlon.

Operating System: Windows 98 SE/ 2000/ ME/ XP.

Memory: 256 MB of RAM.

Direct X: versions 9.0 or higher (Included on CD).

Video Card: Geforce III or higher (Excluding

Geforce IV MX.) Or ATI Radeon 8500 or higher

Drive Space: 1.5 GB minimum hard drive space.

CD-ROM: 16X or better.

Sound Card: Direct X 9.0 or higher compatible sound card.

Additional Supported Peripherals: Thrust master

Firestorm Dual Analog 3 Game pad

Silent Hill 3

این بازی محصول شرکت معروف  Konami  سازنده سری معروف Metal Gear Solid است. سبک بازی به مانند دو نسخه پیشین این بازی Action/Adventure  می باشد. شایان ذکر است که Silent Hill 2  در همین وبلاگ معرفی شده است. اولین بار این بازی تحت کنسول PS2  روانه بازار شد و نسخه مخصوص PC  این بازی چند ماه بعد منتشر گشت. در هر حال نسخه مخصوص PC  این بازی جزو بازیهای جدیدی است که مدت زیادی از زمان ورود آن به بازار نگذشته است. خوب بعد از معرفی مختصری راجع به بازی به مروری موضوع بازی می پردازم. ماجراهای بازی مانند سریهای قبل در منطقه Silent Hill  اتفاق می افتد .  البته نه تمام ماجرا. برخلاف دو نسخه پیشین نیمی ازماجراهای بازی در منطقه ای به نام Portland اتفاق می افتد. بازی دنباله ای بر نسخه اول سری Silent Hill است با این تفاوت که شخصیت اصلی در این بازی دختری به نام Heather است . البته برای اینکه درک درستی از موضوع بازی داشته باشید باید نسخه اول این بازی را حتما به اتمام برسانید اما من اینجا اشاره ای کوتاه  به موضوع بازی Silent Hill 1  می کنم.  اگر با نسخه اول این بازی آشنایی داشته باشید حتما Harry Mason  که شخصیت اصلی آن بازی را ایفا می کرد به خاطر دارید. در آن بازی دیدیم که زنی به نام Dahlia Gillespie که معتقد به وجود خدایی باستانی در Silent Hill  بود برای فراخوانی آن خدا دست به اقدام عجیبی می زند. او تنها دخترش را قربانی می کند تا بتواند خدای باستانی Silent Hill  را فراخوانی کند. بدین ترتیب که از وجود دختر 7 ساله اش به نام Allesa به عنوان یک میزبان برای پرورش خدای باستانی که نامش Samuel است استفاده میکند تا موعد مقرر فرا رسد. غافل از اینکه این خدای باستانی چیزی جز یک شیطان پلید نمی باشد. در این بین اتفاقات زیادی روی می دهد اما در نهایت Harry قبل از اینکه خدای باستانی کار مهمی صورت دهد او را از بین می برد و البته Allesa  نیز به تبع آن از بین می رود. اما مدتی بعد از مرگ خدای باستانی به طرز عجیبیAllesa  ظاهر می شود در حالی که فرزندی دختر در آغوش داشت و از Harry می خواهد که از این دختر نگهداری کند. بعد از اینکه Harry  متقبل نگهداری این نوزاد می شود Allesa  به طرز عجیبی می میرد. خوب حال در نسخه سوم این بازی می بینیم که 17 سال از آن ماجرا می گذرد. Heather اکنون 17 سال دارد و در ابتدای بازی با یک کاراگاه خصوصی به نام  Douglas  آشنا می شود. Douglas   سعی دارد مطلبی بهHeather   بگوید اماHeather   تمایلی به صحبت با Douglas   ندارد. اندکی بعد از اولین ملاقات Heather  با این کارآگاه هیولاهای عجیبی بر سر راه این دختر جوان قرار می گیرند. بعد از آن نیز Heather  با زن مرموزی به نام Claudia آشنا می شود. او از Heather  می خواهد به شکل واقعی خودش برگردد و همچنین به او می گوید که از قدرتی که در وجودش نهفته است به بهترین شکل ممکن استفاده کند. دقیقا بعد از این ملاقات است که تمام محیط اطراف به طزر دلهره آوری  تغییر می کند و Heather  خود را میان هیولاها و موجودات عجیبی می یابد که جز کشتن  این دختر جوان هدف دیگری ندارند. آیا این تغییرات به سبب ملاقات با Claudia بود؟ آیا Douglas  از این موضوع چیزی می دانست؟ و پرسشهایی که جواب آنها را به عهده شما می گذارم. بازی از گرافیک فوق العاده بالایی برخوردار است. علاوه بر اینکه موتور گرافیکی بازی نسبت یه نسخه های قبلی بازی از Bug  کمتری برخوردار است، مشخصا گروه سازنده بازی برای همخوانی هر چه بیشتر بازی با PC  تلاش بسیار زیادی کرده اند. Pixel shading باعث طبیعی تر شدن محیط بازی و از همه مهمتر طبیعی تر شدن چهره های شخصیتهای بازی شده است. همچنین نحوه حرکت  دوربین و کنترل سه بعدی بازی به همراه ایجاد سایه های همزمان محیط بازی را به نحو چشمگیری دلهره آور میکند .  البته مهمترین عامل ایجاد رعب و وحشت در اینگونه بازیها نحوه صدا گذاری و موزیک متن بازی می باشد که در Silent Hill 3  به بهترین نحو ممکن اعمال شده است. در Silent Hill 3  برای اینکه به بهترین وجه ممکن صدا گذاری انجام شود از دو Channel  صوتی مجزا ، یکی برای ایجاد افکتهای صوتی و دیگری برای موسیقی متن استفاده شده است. به همین جهت شفافیت صدا به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است . البته نباید هنر Akira Yamaoka را به عنوان کارگردان بخش صداگذاری این بازی را ندیده گرفت. در مجموع Story Line قوی به همراه گرافیک جذاب و صدا گذاری منطقی و البته رعب آور این بازی را به یکی از بهترین بازیهای این سبک تبدیل کرده است. البته این مطلب را هم در پایان متذکر می شوم که کارتهای گرافیکی که ازPixel Shading  پشتیبانی نکنند مانند Radeon 7000, 7500  و سری Geforce MX  نمی توانند بازی را اجرا کنند .

 

I NEVER HAD A CHANCE TO TELL YOU HOW YOU MADE ME HAPPY: Heather

 

سیستم مورد نیاز برای بازی:

Windows XP/2000
1.4 GHz Pentium 4 or Athlon processor
512 MB RAM
GeForce4 Ti/Radeon 8500 Video Chipset w/64MB VRAM
8X CD-ROM or 4 X DVD-ROM drives

5.2 GB free hard disk space

USB Game pad controller

V-Rally 3

 همونطور که متوجه شدید این بازی از سری Need for Speed نیست. بازی محصول شرکت Atari است و در حقیقت آخرین کار از سری موفق سبک off-Road Rally می باشد. البته همین سبک شاید باعث شده بازی از محبوبیت زیادی بین رقیبان برخوردار نشود اما علاقه مندان مخصوص خود را دارد. رالی هایی که بر گذار می شود به صورت انفرادی می باشد بدین ترتیب که راننده ای که بهترین زمان رادر پایان مسابقه بدست آورد به عنوان برنده Race  انتخاب می شود. شما قبل انجام هر فصل از مسابقات باید به عنوان راننده به خدمت یکی از شرکتهای اتومبیل سازی در بیایید و این در صورتی میسر است که شما بتوانید تست شرکت مزبور رابه خوبی انجام دهید. تقریبا بیشتر شرکتهای معروف اتومبیل سازی در این بازی گنجانده شده اند اما شما نمی توانید از ابتدای بازی به خدمت شرکتهای معروفتری در بیاید. بلکه در ادامه بازی و با توجه به عملکرد شما در فصل قبل در خواستهایی از شرکتهای بهتر بدستتان می رسد که در انصورت می توانید شرکت مزبور را تا پایان فصل همراه کنید. هر فصل از مسابقات در حداقل 4 کشور و حداکثر 7 کشور مختلف روی می دهد و در هر کشور باید 5 Race  را به پایان برسانید. البته شرکتهای اتومبیل سازی کم اهمیت تر توقع کمتری هم دارند. به عنوان مثال اگر شما در ابتدای بازی شرکت Volox Wagon  را انتخاب کنید برای اینکه بتوانید فصل آینده هم به کار خود در این شرکت ادامه بدهید حداقل جایگاه قابل قبول سیزدهم از پانزده شرکت کننده می باشد. البته اگر عملکرد شما خیلی بهتر از توقع شرکت سازنده اتومبیل باشد علاوه بر اینکه به ماشین های جدیدتری دست پیدا می کنید عملکرد شرکت سازنده اتومبیل و روحیه دیگر رانندگان شرکت و همچنین درامد شرکت سازنده افزایش می یابد که این مطلب می تواند باعث شود پیشنهادهای بهتری از شرکتهای اتومبیل سازی معتبر تری به دست شما برسد و یا اگر تصمیم گرفتید فصل آینده را هم در شرکت اتومبیل سازی فصل قبل باشید اتومبیل شما در طول مسابقات عملکرد بهتری پیدا می کند و آسیبهای جزیی و نسبتا متوسط باعث کم شدن کارایی ماشین نمی شود. یکی از نکات جالب توجه این بازی خراب شدن ماشین بر اثر برخوردهای احتمالی است. البته با توجه به شدت برخورد قطعات مختلف اتومبیل دچار اسیبهای متفاوتی می شوند. موتور، جعبه دنده، ترمزها، کمک فنرها، فرمان، دیفرانسیل و بدنه اجزایی هستند که اسیب دیدن آنها می تواند کارایی اتومبیل را به نحو چشمگیری کاهش دهند. در صورتیکه آسیب وارده بیش از اندازه باشد شما Race و به تبع اون فصل جاری را از دست می دهید. مسابقات در دو رده کلی اتومبیلهایی با حجم موتور کمتر (1.6 L ) و با حجم موتور بیشتر (2.1 L ) انجام می گیرد که شما می توانید فقط در یک رده شرکت کنید. از نکات قابل ذکر دیگر می توان به تاثیر بسیار زیاد شرایط جوی به نحوه رانندگی اشاره کرد.  مسلما شما نمی توانید با سرعتی که در جاده خشک میرانید در جاده برفی یا خیس برانید. همچنین شما در این بازی ملزم به استفاده بسیار زیاد از ترمز و ترمز دستی می شوید برخلاف بیشتر بازیهای این سبک که ترمز هیچ نقشی در رانندگی ندارد. گرافیک بازی در حد مطلوبی می باشد و البته با انتخاب مشخصات گرافیکی بالاتر در منوی انتخابهای بازی گرافیک خوب بازی بیشتر به چشم می آید. بازی برای اجرا شدن به Direct X 9  احتیاج دارد. افکتهای صوتی و موزیک متن بازی هم درحد نسبتا خوبی قرار دارند. در مجموع اگر می خواهید تو بازیهای مختلف Rally دست فرمانتون خوب شود من توصیه می کنم اول این بازی رو انجام دهید. در زیر مشخصات سیستم مورد نیاز برای بازی رو بیان می کنم: